Korak bliže
dokumentarni film, 25 min, 2020, Slovenija
RTV Slovenija, EBU
Režija: Jernej Kastelec
Vetrinjski dvor, sobota, 5.9.2020, ob 19.30 uri
Sinopsis
Danes 6-članska kurdska družina Hasan Khalil je pred osmimi leti zaradi vojne zapustila rodni kraj na severu Sirije. Imeli so lepo življenje. Romat je bila vzgojiteljica, mož Ismail krojač.
Ko je prišla vojna, sta reševala življenja. S hčerko in sinom sta za sabo pustila vse – družino, hišo, prijatelje … 8 let so bili na poti v neznano: Irak – Turčija – Grčija. Na poti sta se rodila še dva otroka. Eden v grškem begunskem taborišču kjer so v šotoru životarili še leto in pol. Zdaj živijo v Sloveniji kjer življenje postavljajo na novo.
Iz centra so se preselili v vas na robu mesta. Hiša sicer leži ob ravni prometni cesti a je prostorna, z velikim ograjenim dvoriščem kjer se otroci lahko varno igrajo. Po isto streho živita še dve sirski družini z veliko otroki. Kljub različnim koreninam (dve družini sta kurdski, ena arabska) se odlično razumejo – druži jih skupna travma preteklosti. Pomagajo si med sabo, otrok je veliko in na dvorišču je vedno živahno. Sirska druščina za ograjo sicer odprto in pozitivno sprejema slovensko kulturo a večje potrebe po stikih s sosedi ni, slovenska okolica pa je že po naravi do tujcev zadržana.
Starejša dva pridno hodita v šolo, mlajša dva v vrtec. Otroci tekoče govorijo slovensko. V želji po samostojnosti se tudi starša učita novega jezika. Romat odlično kuha in je zelo komunikativna. Zdi se, da integracija ne bi smela biti problem … a vojna ter življenje na begu pušča posledice – kljub dobri volji in odločenosti, da obračajo nov list v življenju, sta strah in negotovost postala del njihovega vsakdana, družina pa edino zaupanja vredno zatočišče. Romat se boji konca poletja in prvega šolskega dne za malega Hasana – kako se bo vklopil? Hasan ni imel otroštva, kot ostali otroci in ni razvil socialnih veščin. Bodo novi sošolci razumeli njegovo drugačnost? Ga bodo sprejeli?
Integracija zahteva sodelovanje z lokalnim okoljem. Zahteva obojestransko sprejemanje. Večjih zadržkov oz. predsodkov med sosedi in novimi prišleki sicer ni, vendar ne eni ne drugi ne kažejo potrebe po bližnjem srečanju. Stopiti iz varnega zavetja ožjega socialnega kroga in naredit korak k novim poznanstvom – to je izziv za nove sosede, tako na eni kot drugi strani ograje!
Jim bo uspelo vzpostavit stik in razvit medsoseske odnose?
Ekipa
Režija: Jernej Kastelec
Scenarij: Maja Pavlin
Kamera: Jernej Kastelec
Montaža: Jernej Kastelec
Direktor fotografije: Jernej Kastelec
Zvokovna obdelava: Tim Žibrat
Tehnična podpora: Studio Siposh
Glasba: Solitude
Urednika: Andraž Pöschl, Živa Emeršič
Režija
Jernej Kastelec
Fimski scenarist in režiser, zadnja leta predvsem režiser dokumentarnih filmov na RTVSLO.
Končal študij etnologije in antropolofije na filozofski fakulteti v Ljubljani, nato zaključil še študij filmske režije na AGRFT.
Filmografija – izbor:
EBU dokumentarci za otroke:
Leon in Jan, mlada kmetovalca, 2014
Glasba z neba, 2010
EBU dokumentarci iz serije Nerw Neighbours:
Ljubo doma, 2017 – evrovizijska nagrada Diversity;
Korak bliže, 2019
Dokum. film: Andrej Gosar, mislec v prelomnih časih, 2017
Kratki igrani filmi:
Kresnik – ognjeno izročilo, 2014
Klepet s Piko, 2008
Obleka, 2008.
English
Due to the war, the Hasan Kalils, a Kurdish family, left their hometown in the north of Syria eight years ago. When mother Romat thinks about their former life in Syria, her eyes become watery. They had a good life. When the war broke out, they left everything behind: their family, house, friends… They have been on a journey without a known destination for eight years. Iraq – Turkey -Greece. During that time, two other sons were born. They live in Slovenia for two years now and build their new lives here. Three months ago, they moved from the city centre to a nearby village. The Hasan Kalils share the house with two other Syrian families with many children. The neighbour Zinka from across the street confirms that they don’t know each other. The neighbours and newcomers don’t have much reservations or prejudice, but also neither of them has no need for closer contacts. This can stay unchanged for an unknown period of time, since Slovenes mostly don’t establish more profound ties with neighbours. To leave the safety of their inner social circle and make an effort to make new acquaintances – this will be a challenge for the neighbours from both sides of the fence …
